Fundusz Rozwoju Kardiochirurgii zaleca preparat Alveo w profilaktyce chorób serca.Wspomagamy wątrobę ziołami
Nr 2(6) kwiecień 2005

Rozmowa z lek. med. Krystyną Bugajską

-Jaką funkcję w naszym organizmie spełnia wątroba? -Wątroba to największy gruczoł układu trawiennego, zbudowana jest z komórek zwanych hepatocytami. Dokonują się w nich przemiany metaboliczne dzięki krwi dopływającej z przewodu pokarmowego przez żyłę wrotną i tętnicę wątrobową. Prawidłowość przemian metabolicznych w hepatocytach wymaga prawidłowego dowozu substratów. Wątroba produkuje także żółć, która ulega zagęszczeniu wędrując przez przewody żółciowe i podczas przechowywania w pęcherzyku żółciowym.

-Jakie są choroby wątroby i kto jest na nie najbardziej narażony? -Wątrobę mogą atakować i uszkadzać różne wirusy: cytomegalii, mononukleozy, odry, opryszczki i inne. W naszym kraju największe znaczenie mają wirusy zakaźnego zapalenia wątroby A, B, C, D. Wirus A warunkuje epidemiczne zapalenie wątroby, przenoszone głównie drogą jelitową. Wirus B wywołuje wszczepione zapalenie wątroby, przenosi się głównie drogą parenteralną i ujawnia po 2-6 miesięcznym okresie inkubacji. Wirusowe zapalenie wątroby jest u nas dość częstą chorobą zakaźną. WZW typu A szerzy się szczególnie łatwo w skupiskach dzieci i młodzieży, natomiast postacią wszczepioną możemy zarazić się przez zabiegi lekarskie: pobieranie i przetaczanie krwi, dializy, iniekcje.

-A inne choroby wątroby? -Inne choroby wątroby to kamica żółciowa, stany zapalne pęcherzyka i dróg żółciowych, marskość wątroby, stłuszczenie, guzy, nowotwory pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

-Jedną z poważniejszych chorób wątroby jest marskość. Jak dochodzi do jej powstania? -Marskość wątroby jest chorobą, w wyniku której dochodzi do niszczenia właściwej struktury narządu przez tkankę łączną. Przyczyny po wstawania tej choroby mogą być bardzo różne: wzrastając spożycie alkoholu, błędy żywieniowe, chemizacja życia (w tym także bardzo duże spożycie leków), wirusowe zapalenia wątroby i dróg żółciowych. Choroba doprowadza do dekompensacji wątroby - czyli niewydolności krążeniowej, metabolicznej i wydzielniczej. Marskość wątroby podczas swego trwania wpływa niekorzystnie na wiele innych czynności organizmu - zaburza czynność układu krwiotwórczego, układu krzepnięcia, nerek, serca i krążenia, układu nerwowego. Rokowanie w marskości wątroby jest złe.

-Czy jest jakieś antidotum na choroby zakaźne wątroby? -Aby uchronić się przed chorobami zakaźnymi wątroby należy się szczepić. Ważne jest, aby szpitale dysponowały sprzętem jednorazowego użytku. Profilaktyka WZW typu A to stałe podnoszenie higieny osobistej i środowiskowej oraz higieny środków spożywczych. DoŹ statecznie wczesne wykrywanie i skuteczne usuwanie innych przyczyn chorób wątroby może nas uchronić przed marskością

-Jak Alveo może wpłynąć na profilaktykę i leczenie chorób wątroby? -Alveo możemy stosować zarówno w profilaktyce chorób wątroby, jak i wspomagająco podczas ich leczenia. Dzięki działaniu detoksykacyjnemu preparatu, praca wątroby szybciej wraca do normy. Niektóre zioła, wchodzące w skład Alveo (aloes, drapacz, kardamon, rdest, mięta, koniczyna, goryczka), od stuleci są znane i stosowane przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Leczenie schorzeń wątroby jest bardzo kosztowne. O wiele tańsze i skuteczniejsze jest zapobieganie. Alveo jest naturalnym preparatem, który w tym bardzo pomaga.

Rozmawiała Anna Szulc

Powrót Do Strony Opinie Lekarzy